Menu Zavřít

Blog

Pořádáme odborné akce od školení až po velké celodenní konference. Online i offline. Podívejte se na ně.

Tipy, jak mít na Instagramu to nejlepší bio

Obliba Instagramu stále roste. Podnikatelé a firmy by na něm neměli zůstat pozadu. Využijte našich tipů a návodů a vyšperkujte si váš profil.
11. 2. 2019

Popis profilu neboli bio je velmi důležitý, neboť jde o jednu z prvních věcí, kterou uživatel této sociální sítě uvidí. Kromě prvního dojmu a zaujetí by jej měl také přimět k akci, a právě proto je důležité jej nepodcenit a vyhrát si s ním.

Součástí profilu na Instagramu je fotografie, název, uživatelské jméno, bio a webová stránka. Samotné bio může mít sice jen 150 znaků, ale nabízí se spousta možností, jak je využít. Hlavní je zaujmout a sdělit vše důležité.

1. Ujasněte si, co chcete předat

Instagram je sociální síť a představuje tak další nástroj a kanál marketingové komunikace. Než s ním kdokoliv začne pracovat, mělo by tedy být jasné, jaký bude jeho hlavní smysl. Může jít o doplněk ukazující zákulisí firmy, o důležitý prodejní kanál představující nové produkty nebo služby, místo, které informuje o tom, co firma dělá a kde sídlí, případně o profil určený k zapojení fanoušků. Tomuto zaměření je poté nutné podřídit celkové vyznění profilu na Instagramu, přičemž by měla zůstat zachována a hlavně prezentována identita značky.

2. Mějte jednotný tón

Prostřednictvím bia by se společnosti měly představit a jasně říct, čím se zabývají. Důležité je vycházet ze strategie firmy a používat tak stejný tón komunikace jako jinde. Soustřeďte se na obraz značky a také na emoce, které chcete popisem vyvolat. Můžete zdůraznit vaše produkty nebo služby, vyjmenovat dovednosti a zkušenosti nebo vaše hodnoty. Přitom všem musíte být struční, výstižní a mít na paměti, že v jednoduchosti je síla. Při psaní je potřeba také myslet na potenciálního sledovatele vašeho profilu. Představit si jeho hodnoty, cíle a sny a z toho vyvodit, jaký druh obsahu se mu líbí a co ho může zaujmout na vašem profilu.

Některé profily mění popis profilu často, a to například když potřebují upozornit na nějaké aktuální události, probíhající kampaně nebo soutěže. V tom případě do bia uživatele většinou zavede příspěvek a bio samotné doplňuje relevantní odkaz. Úprava bia je jednoduchá, a můžete ji proto provádět často a kontrolovat si také, jaký konkrétní obsah zabírá na vaše fanoušky.

3. Nebojte se bio oživit

Je spousta způsobů, jak můžete zaujmout, a když se vám to nedaří jedinečným textem, můžete si vypomoct například graficky. Jednou z možností je použití emotikonů nebo speciálních znaků. Tyto malé obrázky přilákají pozornost, vytvoří předěly v textu a navíc díky nim můžete leccos zdůraznit. Nemusíte se omezovat jen na usměvavé obličeje, ale využít například vlajek, šipek a podobných ukazatelů. Vždy však záleží na celkové komunikaci značky a nevyplatí se používat tyto symboly za každou cenu. 

O používání emotikonů jsme psali v článku Vyplatí se používat smajlíky? Napoví výsledky studie i zkušenosti odborníků

Oživit pouhý text můžete také pomocí přidaných mezer a řádků, což evokuje výčet a nabádá k rychlému čtení. Na profilech se často objevuje také kombinace emotikonů a oddělených řádků, kdy obrázky mají funkci odrážky. Odlišit se od jiných profilů můžete také díky použití nějakých jiných písem. Ty si můžete vytvořit například pomocí online nástroje Instagram Fonts. 

Další tipy najdete na serveru Podnikatel.cz.