Tato akce již proběhla. Podívejte se na připravované akce.

Společenská odpovědnost firmy

Názor, že smyslem existence firem je vydělávat peníze majitelům a akcionářům, se zdá být zcela samozřejmý. Kupodivu je však dost nový. Ještě před padesáti lety by ve vyspělých zemích rozhodně nepřevládal. Po dlouhou dobu se za hlavní účel existence firmy pokládalo stabilně přispívat k dobrému fungování celé společnosti, udržovat v rovnováze zájmy zákazníků, zaměstnanců, majitelů a širšího okolí včetně životního prostředí. To, čemu se dnes říká CSR — Corporate Social Responsibility — není módní novinka, ale návrat ke kořenům. Podnikatelé minulých generací nám zanechali architektonické památky, založili a financovali významné školy a kulturní instituce. Víte, po kom se jmenuje Jedličkův ústav? Strakova akademie? Kdo založil dnešní AV ČR? — A co přidají dnešní firmy? Počítají se věci velké i malé, z těch i oněch se skládá svět. Tomu bude věnována naše letošní konference na téma společenské odpovědnosti. Každý může něco změnit k lepšímu.

Moderátor

Martina Kemrová

Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy (čeština – historie), studovala též teorii tance na HAMU a jógovou terapii. Profesní kariéru zahájila v Českém rozhlase, kde zastávala mj. post vedoucí odboru marketingu a styku s veřejností. Poté dva roky pracovala jako manažerka a tisková mluvčí telekomunikační společnosti Aliatel. Od roku 2002 působí ve společnosti T-Mobile Czech Republic, v současné době jako manažerka firemní komunikace. Je tiskovou mluvčí a vedle externího PR je zodpovědná i za společenskou odpovědnost firmy. V roce 2010 získala ocenění „PR manažer roku“. Má ráda tanec, psy a knihy.

Přednášející

Jiří Černý

Ergotep je integrační sociální podnik působící v ČR a Evropě. Hlavní náplní je celková integrace osob se zdravotním postižením do společnosti formou vytváření kvalitních pracovních pozic a zajišťováním komplexní péče na základě silných a stabilních obchodních projektů.
Družstvo Ergotep bylo založeno v roce 2003, dnes má 300 zaměstnanců a se svými činnostmi se pohybuje ve 2 základních oblastech:

Obchodní projekty – zajišťuje kompletní servis pro e-shopy, skladování a distribuci, na klíč vytváří a provozuje věrnostní a motivační programy, pracuje pro back-office banky, buduje prodejní kanály;

Společenské projekty – jsou vázány na podstatu integračního sociálního podniku a jsou vnímány jako odpovědnost společnosti – zajišťuje praxe a stáže, poskytuje komplexní integraci osobám se zdravotním postižením a sociální rehabilitaci, vzdělává, šíří dál své know-how jako ucelené, vyzkoušené, efektivní řešení, poskytuje CSR podporu a aktivně se podílí na rozvoji tématu CSR.

Jiří Černý – 3 roky pracuje v Ergotepu na pozici generálního ředitele, původní profesí stavební inženýr, po 15 letech ve stavebním oboru na zakázkách v tuzemsku a po ve světě zásadně změnil působení zejména z důvodu potřeby dělat práci, která člověka naplňuje a přináší mu radost.

Romana Dohnalová

Vystudovala ekonomiku a cestovní ruch. Pedagogickou fakultu těsně před státnicemi opustila kvůli narození prvorozeného dítka. Rodina je pro ni všechno, do školy se už nevrátila. Dnes má už 2 děti, manžela a žije šťastný život.

Pracovala na nákupním oddělení jedné výrobní firmy a po druhé mateřské se pustila do svého projektu Vymazlená kavárna. Jako architekt, interiérová designérka, manažerka, účetní, baristka, obsluha, zásobovač a i uklízečka v jednom. Skloubení provozu kavárny s osobním životem – především s chodem domácnosti a s rolí maminky jde hůř, ale díky obrovské podpoře celé rodiny to jde. „Kavárnu bereme jako naše třetí dítě“, sama povídá.

Projekt kavárny se rodil několik let. Letos kavárna oslaví své druhé narozeniny. Je to projekt, který v sobě skýtá nejen kavárnu, ale hlavně místo odpočinku pro mladé rodiny a jejich děti, díky velkému zázemí pro děti.

VK začala podporovat v rámci své existence komunitu mentálně postižených Benediktus z Chotěboře. Její podpora spočívá v celoročním prodeji výrobků jejich chráněné dílny v prostorách kavárny, pořádáním koncertů jejich kapely Benebend. Často se v kavárně setkávají u něčeho dobrého, povídají si, vzájemně se sbližují. Na lidech z komunity má nejradši, že jsou velice milí, otevření a dokáží svými úsměvy odpoutat od běžných každodenních starostí.

Jaroslava Valová

Vystudovala Vysokou školu zemědělskou, provozně ekonomickou fakultu, absolvovala v r. 1972.

Získala řadu prvních míst v soutěžích Manažerka roku, Ocenění českých podnikatelek, Podnikatelka roku, zařazení firmy Siko mezi stovku nejlepších firem ČR atd.

V roce 1991, ve svých 44 letech založila firmu Siko s první prodejnou 40m2 v Jihočeských Čimelicích. Dnes má firma po celé ČR a SR 53 prodejen a konsolidovaný obrat téměř 3 miliardy. V roce 2015 předala funkci generální ředitelky synovi, dál se podílí na rozhodování ve strategických záležitostech.

J. Valová říká: „V mém podnikání jsem mnohdy potřebovala dobrý příklad a posílení víry v to, že moje pracovní i lidské krédo se vyplatí. Potřebovala jsem vědět, že pokora, výdrž, kreativita a rozumná míra rizika mohou ve spojení se slušností a poctivostí nakonec vést k vybudování úspěšné firmy. Není lepšího povzbuzení než reálný příběh, který vám někdo na základě vlastní zkušenosti předá. Není nic užitečnějšího, než se poučit z chyb a úspěchů ostatních“.

Vladimír Víšek

Vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze, obor Ekonomika a management se zaměřením na sociální ekonomiku. Pravidelně cestuje do Ghany, kde jako dobrovolník podporuje místní sirotčinec. V České republice pracoval jako projektový manažer v neziskové organizaci Světlo pro svět - Light for the world. V IKEA působí od ledna 2013 na pozici manažera pro udržitelný rozvoj pro Českou republiku, Maďarsko a Slovensko. Od roku 2015 má v IKEA na starosti také část globální agendy zaměřené na téma šetrnější bydlení. Rád cestuje po různých koutech světa, jen tak, s batohem na zádech a má rád reggae hudbu.

Partneři akce

Partneři akce

Více o partnerech akce