Tato akce již proběhla. Podívejte se na připravované akce.

Program

Blok 1

9:00 - 9:30

LiveStreaming

Ústavní soud ve středu 22. 2. 2017 vyhlásí svůj verdikt ve věci návrhu na zrušení paragrafů hazardního zákona, které daly ministerstvu financí pravomoc nechat zablokovat weby s nepovoleným hazardem. Vyjednáváme s Ústavním soudem o tom, abychom vyhlášení mohli přes internet živě streamovat přímo na konferenci Stát vs. svoboda internetu. Pokud se to podaří, proběhne přímý přenos od 9:00 do 9:30.

9:30 - 10:30

Kdo za to může aneb Hazardní zákon, cenzura internetu a odpovědnost ISP a hostingových firem za obsah

- Co přináší hazardní zákon a blokování webů s nepovoleným hazardem? Proč se ministerstvo financí a oborová sdružení nedokázaly dohodnout na jeho přijatelné podobě?

- Mají být poskytovatelé připojení nebo hostingu odpovědní za obsah na webech? V jakých případech a za jakých podmínek?

- Proč a jak mají poskytovatelé hostingových služeb blokovat online obsah (např. reklamy na nepovolený hazard)?

- Má být provozovatel webu odpovědný i za publikované odkazy (viz rozsudek Soudního dvora EU ve věci C-160/15)?
- Kde je hranice mezi ochranou práv a cenzurou internetu?

Jan Farský Jan Farský

Emeritní starosta Semil a poslanec PS PČR za Liberecký kraj

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Jan Farský

Jan Farský se narodil v roce 1979. Vyrůstal v Semilech, kde v roce 1997 také odmaturoval. Absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Pracoval jako právník v Semilech, odkud odešel do advokátní kanceláře a následně se stal poradcem místopředsedy vlády pro ekonomiku Martina Jahna. S ním odešel do Škody Auto. V letech 2006 až 2014 byl starostou města Semily. V květnu 2010 byl z posledního místa kandidátky v Libereckém kraji zvolen do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za stranu TOP 09 a Starostové. V roce 2013 mandát obhájil. V dolní komoře je místopředsedou Ústavně-právního výboru. Za svůj hlavní úkol považuje zprůhlednění veřejné správy jako cestu k efektivitě a důvěře.

Ondřej Filip Ondřej Filip

Výkonný ředitel

CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob

Ondřej Filip

Ondřej Filip vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze – obor Informatika, a University of Pittsburgh - Joseph M. Katz Graduate School of Business (MBA). Během studia na Karlově univerzitě začal pracovat ve společnosti IPEX, kde později působil jako technický ředitel a člen představenstva. Od prosince 2004 je Ondřej výkonným ředitelem CZ.NIC. Dále působí v představenstvech sdružení NIX.CZ (Neutral Internet Exchange), Euro-IX (European Internet Exchange Association) a DNS OARC (The Domain Name System Operations Analysis and Research Center). Ondřej Filip je členem Multistakeholder Advisory Group, která je poradním orgánem generálního tajemníka OSN pro Internet Governance Forum, a zároveň je aktivní v radě ccNSO (Country Code Names Supporting Organisation) působící v rámci organizace ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). Ve svém volném čase hraje rád basketbal, cestuje nebo programuje opensource software.

Zdeněk Kučera Zdeněk Kučera

Partner

Dentons Europe CS LLP

Zdeněk Kučera

Partner pražské kanceláře Dentons, působí jako vedoucí Sekce práva ICT na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a garant výuky právních předmětů na Fakultě informačních technologií ČVUT. Ve své praxi se zaměřuje zejména na řešení sporů, obchodní právo a IT právo. V rámci IT práva se specializuje zejména na strukturování komplexních projektů, akvizic IT společností, softwarové právo, otázky elektronické kontraktace, odpovědnosti na internetu, ochrany osobních údajů a právní úpravu on-line marketingu. V roce 2017 získal ocenění Právník roku v oblasti práva informačních a komunikačních technologií. Digitalizaci procesů se v advokátní praxi věnoval například pro retailové, či bankovní klienty.

Petr Šmída Petr Šmída

Výkonný ředitel

ACTIVE 24

Petr Šmída

Petr Šmída nastoupil do ACTIVE 24, s.r.o. v červnu 2007 a o rok později postoupil na pozici Výkonného ředitele společnosti. Kromě vedení společnosti je jeho profesí řízení lidských zdrojů, je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze a před nástupem do ACTIVE 24 působil 10 let v české pobočce společnosti T Mobile (původně RadioMobil, a.s.).

Ondřej Závodský Ondřej Závodský

Náměstek ministra

Ministerstvo financí České republiky

Ondřej Závodský

Je nezávislý kandidát do Poslanecké sněmovny za KDU-ČSL, nevidomý právník, osvědčený bojovník s korupcí, oceněný Nadačním fondem proti korupci. Zpracoval protikorupční část programu KDU-ČSL. Věnuje se problematice lichvy a exekucí. Píše pravidelně blogy pro zpravodajský server Aktuálně.cz. V roce 2014 byl jmenován do funkce náměstka ministra financí, kterou vykonává doposud.

Blok 2

10:35 - 11:05

Bič na média aneb Pomluva jako trestný čin právnických osob

- Proč mají být právnické osoby trestně odpovědné za pomluvu?

- Proč má pomluvu řešit trestní zákoník a ne jen občanské řízení?

- Opravdu nebyla jiná cesta, jak omezit vymyšlené návrhy na insolvence?

- Kdy budou české soudy rozhodovat rychle a pružně?

- Co přineslo a odneslo tzv. právo být zapomenut ve vyhledávačích?

Robert Čásenský Robert Čásenský

Šéfredaktor

Reportér Nadační fond

Robert Čásenský

Robert vystudoval sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Během studia začal v roce 1993 pracovat nejprve na částečný a pak na plný úvazek jako redaktor Českého deníku. V roce 1994 pracoval jako vedoucí domácího zpravodajství v Denním Telegrafu. Později působil jako společník a jednatel v soukromé poradenské agentuře. Roku 1998 byl jmenován zástupcem šéfredaktora Lidových novin, kde tuto funkci zastával do konce roku 2000. 1. ledna 2001 se stal zástupcem šéfredaktora deníku MF DNES a 6. února 2006 byl jmenován jeho šéfredaktorem, odkud se rozhodl odejít v roce 2013 po změně majitele vydavatelství. Od září 2014 vydává a vede měsíčník Reportér.

Radek Lain Radek Lain

Šéfredaktor

CZECH NEWS CENTER

Radek Lain

Radek Lain pracoval již v průběhu studií od poloviny 90. let jako elév v deníku Blesk, tamtéž pak působil od roku 1997 jako kmenový redaktor sportu. Od roku 2005 pak pracoval v deníku Aha!, kde se o tři roky později stal zástupcem šéfredaktora a v roce 2012 šéfredaktorem. Od ledna 2013 zastával funkci obsahového ředitele deníků Blesk a Aha!. V květnu 2013 byl jmenován šéfredaktorem deníku Blesk, v rámci vydavatelství Czech News Center řídí integrovaný newsroom Blesku a Aha!.

Vladan Rámiš Vladan Rámiš

Ředitel právního úseku

MAFRA

Vladan Rámiš

Vladan Rámiš je právníkem mediální skupiny MAFRA. Při své práci se zabývá mediální problematikou, mj. v oblasti tiskového práva, televizního a rozhlasového vysílání a internetových médií. Je předsedou Spolku pro ochranu osobních údajů a členem arbitrážní komise Rady pro reklamu. Vystudoval právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V médiích působí od roku 2001, předtím byl činný v advokacii.

Blok 3

11:10 - 11:40

Revoluce v ochraně osobních údajů. Co přinese GDPR?

- Jaké změny General Data Protection Regulation (GDPR) přináší?

- Co budou muset změnit české firmy?

- Je přísnější ochrana osobních údajů potřeba, nebo zadusí vývoj a podnikání v online prostředí?

Viktor Dušek Viktor Dušek

Advokát

KPMG Česká republika

Viktor Dušek

Viktor Dušek je seniorním advokátem advokátní kanceláře KPMG Legal. Ve své praxi se zaměřuje zejména na obchodní a korporátní právo, veřejnoprávní regulaci a spornou agendu. V KPMG Legal vede právní tým specializovaný na ochranu osobních údajů a soukromí. Současně je odpovědný za oblast daňových soudních sporů, dále za poskytování právních služeb japonským a korejským klientům a koordinaci poskytování pro bono právních služeb neziskovým organizacím. Viktor pravidelně publikuje a přednáší na téma ochrany osobních údajů a compliance.

Josef Prokeš Josef Prokeš

Ředitel

Úřad pro ochranu osobních údajů

Josef Prokeš

Ochranou soukromí a osobních údajů v téměř všech oblastech zpracování dat se zabývá více než 15 let, se zvláštním zalíbením i respektem k technologiím. V současné době je ředitelem správní sekce Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Blok 4

11:45 - 12:45

Budou špioni číst naše e-maily? aneb Novela vojenského zpravodajství a sledování internetového provozu

- Policie stále častěji žádá poskytovatele připojení či hostingu o informace o uživatelích. Kde leží hranice mezi zájmem policie dopadnout zločince a soukromím uživatelů?

- Jaké kyberhrozby českému státu hrozí a jak velké pravomoce potřebuje vojenské zpravodajství, aby s nimi mohla účinně bojovat?

- Jaká rizika obsahuje novela zákona o vojenském zpravodajství?

- Kdo má kontrolovat, jak tajné služby sledují internet? - Co všechno má stát sledovat v rámci tzv. data retention?

Ivan Bartoš Ivan Bartoš

Předseda České pirátské strany, předseda výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj PS PČR

Ivan Bartoš

Ivan Bartoš je předseda České pirátské strany a poslanec PSP ČR za Středočeský kraj. Stojí v čele Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj PSP ČR. Členem Pirátů se stal v době jejich vzniku, v roce 2009.

Profesně působil v několika českých i nadnárodních společnostech v oblasti ICT, pracoval například pro Newton IT, Monster Worldwide, T-Mobile či EMTC.

Zajímá se o sociální témata a kvalitu života napříč společností. Angažuje se v aktivitách souvisejících s DIY kulturou a národnostními menšinami.

Pirátskou stranu chápe jako jedinou skutečně demokratickou politickou platformu, která reflektuje realitu třetího tisíciletí. „Technologie, které máme nyní k dispozici, nám mohou úžasně pomáhat a všem lidem ulehčit život. Nesmí se ovšem stát nástrojem digitální totality,“ říká. Jeho největšími hodnotami jsou svoboda a vzájemná tolerance.

Jan Beroun Jan Beroun

Ředitel Vojenského zpravodajství

Jan Beroun

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. V roce 1986 pak absolvoval postgraduální studijní program a v roce 2001 Akademii FBI v Quanticu v americkém státě Virginie.

Mezi roky 1985 a 2002 pracoval u Policie ČR, mimo jiné jako šéf kriminalistů v Praze 2. Byl šéfem speciální policejní jednotky takzvaných nelegálů, tedy detektivů pohybujících se v přestrojení mezi zločinci.

Od roku 2002 působil na Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), od roku 2004 jako náměstek ředitele ÚZSI pro operativu (tj. řídil všechny zpravodajské operace).  Do roku 2011 pak pracoval jako styčný důstojník ÚZSI v americkém Washingtonu.

Od prosince 2011 do února 2014 byl ředitelem a jednatelem české pobočky americké detektivní agentury Pinkerton.

V říjnu 2014 jej vláda jmenovala ředitelem Vojenského zpravodajství. Jan Beroun hovoří plynně anglicky a rusky.

Bohuslav Chalupa Bohuslav Chalupa

Poslanec Parlamentu ČR

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Bohuslav Chalupa

Vystudoval Vojenskou střední odbornou školu chemické technologie a Vojenskou vysokou školu pozemního vojska ve Vyškově. Do roku 1990 pracoval na Ministerstvu národní obrany ČSSR, následně působil v zemědělském družstvu. V letech 1992–1997 byl odborným referentem na Ministerstvu pro správu národního majetku a jeho privatizaci ČR, následně pracoval na Ministerstvu financí ČR a na Ministerstvu školství mládeže a tělovýchovy. Byl zaměstnancem soukromých podnikatelských subjektů a členem statutárních orgánů několika firem, například byl i ředitelem firmy STUDYMIX s.r.o. Členem hnutí ANO 2011 je od roku 2012, do roku 2015 byl předsedou jihomoravské krajské organizace. V roce 2013 byl zaHnutí ANO2011 zvolen poslancem Parlamentu ČR. Aktuálně zastává funkci předsedy Stálé komise pro kontrolu vojenského zpravodajství, místopředsedy Výboru pro obranu, je členem Výboru pro bezpečnost, Podvýboru pro migrační a azylovou politiku, Podvýboru pro akvizice Ministerstva obrany, obchod s vojenským materiálem a inovace AČR, Podvýboru pro ICT průmysl a e-Government atd. Bohuslav Chalupa má tři děti.

Martin Semrád Martin Semrád

CEO

Internet Info

Martin Semrád

Martin Semrád zastává pozici výkonného ředitele sdružení NIX.CZ od roku 2010. Mimo vedení celého týmu je zodpovědný za hospodaření sdružení, dále má na starosti komunikaci se strategickými partnery a reprezentuje NIX.CZ na lokální a mezinárodní úrovni. Se sdružením NIX.CZ je spojen od roku 2005, nejprve z pozice člena sdružení a následně člena dozorčí rady. Ve sdružení zúročuje své bohaté zkušenosti z předchozích působení.

Kamil Tichý Kamil Tichý

Zástupce ředitele

Kamil Tichý

Kamil Tichý je absolventem oboru informatiky na Vojenské akademii v Brně, Fakulty letectva a protivzdušné obrany a studijního programu MBA vysoké školy CEVRO Institut v oboru Management a kybernetická bezpečnost. V rámci Ministerstva obrany zastával 15 let různé posty spojené s bezpečností informačních systémů. Několik posledních let se věnuje oblasti kybernetické bezpečnosti a obrany. V současné době působí na pozici zástupce ředitele Národního centra kybernetických sil.

Jan Vobořil Jan Vobořil

Výkonný ředitel

Iuridicum Remedium

Jan Vobořil

Jan Vobořil vystudoval právo a moderní hospodářské a sociální dějiny na Univerzitě Kralově v Praze, kde v roce 2015 úspěšně ukončil doktorské studium. V minulosti působil jako právník třeba ve Sdružení obrany spotřebitelů a později na Úřadu pro ochranu osobních údajů a od roku 2009 v nevládní organizaci Iuridicum Remedium, kde například připravil úspěšný návrh k ústavnímu soudu, který v roce 2011 zrušil českou právní úpravu data retention. Od roku 2013 je advokátem a zároveň výkonným ředitelem IuRe. Zabývá se zejména problematikou ochrany soukromí, ale i trestním či autorským právem 

12:45 - 13:30

Závěrečný networking u občerstvení