Menu Zavřít

Blog

Pořádáme odborné akce od školení až po velké celodenní konference. Online i offline. Podívejte se na ně.

Křišťálová Lupa 2018: Projektem roku je Kingdom Come, Osobností Jindřich Šídlo

Třináctý ročník Ceny českého Internetu zná své vítěze. Dvakrát bodovala televize DVTV a také komentátor Jindřich Šídlo z TV Seznam.
23. 11. 2018

V pražském Divadle Archa se 22. listopadu předávaly Ceny českého Internetu Křišťálová Lupa 2018. Projektem roku se poprvé v historii stala počítačová hra, konkrétně Kingdom Come: Deliverance od Warhorse Studios. Dočkal se také Jindřich Šídlo, který se stal Osobností roku. Dvě prvenství obhájila DVTV.

Kategorie hodnocené veřejností

Cena popularity

1. DVTV – Projekt nabízející videoobsah se zaměřením na rozhovory a živá reportážní vysílání.

2. Honest Guide – Originální průvodce Janka Rubeše a Honzy Mikulky o turistických nástrahách hlavního města na Stream.cz zaměřený na zahraniční publikum.

3. Mapy.cz – Mapová a navigační webová služba portálu Seznam.cz.

Zpravodajství a publicistika

1. DVTV – Projekt nabízející videoobsah se zaměřením na rozhovory a živá reportážní vysílání.

2. Seznam Zprávy – Zpravodajství a publicistika od redakce Seznam.cz s důrazem na video.

3. iDNES.cz – Zpravodajský portál vydavatelství MAFRA.

Internetové obchodování

1. Alza.cz – Největší internetový obchod nejen s výpočetní technikou.

2. Heureka.cz – Nákupní rádce a jeden ze dvou největších cenových srovnávačů.

3. CZC.cz – Jeden z největších tuzemských internetových obchodů s elektronikou.

Nástroje a služby

1. Mapy.cz – Mapová a navigační webová služba portálu Seznam.cz.

2. ČSFD.cz – Největší filmová databáze s tradičně silnou komunitou uživatelů.

3. Úschovna.cz – Populární jednoduchý nástroj pro posílání dat prostřednictvím internetu.

Zájmové weby

1. Databazeknih.cz – Databáze informací, recenzí knih a autorů.

2. Edna – Kompletní servis pro všechny fanoušky televizních seriálů.

3. Živě.cz – Tradiční oblíbený web o počítačích a IT technologiích.

One (wo)man show

1. Jiří Ovčáček – unofficial – Facebookový profil falešného mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka. Nebo je to naopak? :-)

2. TMBK – Legendární koláže Tomáše Břínka publikované na Facebooku TMBK jako komentáře aktuálního dění.

3. Nikol Štíbrová Instagram – Instagramový účet herečky Nikol Štíbrové, který patří k nejsledovanějším v Česku.

Online video

1. Šťastné pondělí – Satirický videopořad Jindřicha Šídla, který záhy získal velkou fanouškovskou podporu.

2. 3v1 – Parodická videa v podání tří kamarádek – Nikol Štíbrové, Veroniky Arichtevy a Martiny Pártlové.

3. Honest Guide – Originální průvodce Janka Rubeše a Honzy Mikulky o turistických nástrahách hlavního města na Stream.cz zaměřený na zahraniční publikum.

Kategorie hodnocené porotou

Projekt roku

1. Kingdom Come: Deliverance – Hra od české společnosti Warhorse Studios vycházející z české historie. Hráče zavede do středověku, konkrétně do období českého království na počátku 15. století.

2. Srpen 1968 v Českém Rozhlase – Projekt Českého rozhlasu věnovaný výročí 21. srpna 1968. Kromě interaktivních stránek mohli čtenáři využít i mobilní aplikaci využívající rozšířenou realitu.

3. Branky body kokoti – Drsně sarkastický občasník, který glosuje genderové nerovnosti. Najdete ho na serveru bleskprozeny.cz.

Osobnost roku

1. Jindřich Šídlo – Známý komentátor a novinář, který v dresu Seznam Zpráv posílil svou fanouškovskou základnu především díky svému pořadu Šťastné pondělí.

2. Aleš Zavoral – Zakladatel největšího internetového obchodu Alza.cz.

3. Michal Bláha – Podnikatel, investor, mentor, inovátor, který se v poslední době angažuje v rozvoji projektů týkajících se státní správy.

Anticena

1. Mobilní operátoři předražená data pro veřejnost – Přes sliby operátorů, že zlevní datové balíčky, se tak reálně neděje. Češi podle posledního průzkumu v rámci EU platí třetí nejvyšší částku za jeden GB.

2. Vláda ČR a nedostatečný vývoj eGovernment – Vyřídit si většinu úředních záležitostí přes internet stále v České republice zůstává nedosažitelným snem. Úřady nejsou často schopné sdílet informace, které o občanech mají, a lidé musí znovu a znovu dokládat další a další nesmyslná papírová potvrzení.

3. Dezinformační weby na hlavní stránce Seznam.cz – V boxu Další zajímavé články z českého internetu na hlavní stránce Seznam.cz se objevují i odkazy na pochybné weby šířící dezinformace.

E-commerce inspirace

1. Footshop – E-shop zaměřený především na prodej značkové obuvi, koupit si zde ale můžete i oblečení.

2. HN+ – Nový typ předplatného deníku Hospodářské noviny, který umožňuje číst web deníku zcela bez reklam nebo poskytuje vstup do kompletního archivu.

3. Bezpotisku.cz – E-shop nabízející oblečení bez nápisů i log výrobce.

Globální projekty českých tvůrců

1. Windy – Služba poskytující důležité informace o stavu počasí z dílny Iva Lukačoviče. Svou oblibu a význam získává mimo jiné při krizových klimatických situacích.

2. Honest Guide – Originální průvodce Janka Rubeše a Honzy Mikulky o turistických nástrahách hlavního města na Stream.cz zaměřený na zahraniční publikum.

3.-4. Kiwi.com – Celosvětový vyhledávač levných letenek českého původu.

3.-4. Prusa3D.cz – Český výrobce 3D tiskáren pro domácí použití se vyvinul v jednoho z největších producentů 3D tiskáren na světě.

Obsahová inspirace

1. Forbes Espresso – Newsletter časopisu Forbes, díky kterému bude mít každý den ve svém mailu přehled toho nejdůležitějšího a nejzajímavějšího.

2. Rozšířená realita: Rozhlas Srpen 1968 – Projekt Českého rozhlasu věnovaný výročí 21. srpna 1968. Kromě interaktivních stránek mohli čtenáři využít i mobilní aplikaci využívající rozšířenou realitu.

3. Bez frází – Projekt nabízející otevřené zpovědi známých českých sportovců.

Veřejně prospěšná služba – cena České televize

1. Paměťnároda.cz – Online sbírka vzpomínek pamětníků významných dějinných událostí 20. století.

2. Nadační fond nezávislé žurnalistiky – Projekt, který pomáhá seriózním novinářům zkvalitnit jejich práci a zvýšit její celospolečenský vliv. NFNZ podporuje nezávislou investigativní a analytickou žurnalistiku.

3. Ježíškova vnoučata – Projekt Českého rozhlasu nyní poskytuje i možnost, aby se dobrovolníci se „svým“ seniorem setkali, stali se jeho přítelem a opakovaně se k němu vraceli.

Marketingová inspirace

1. Rekola – Libeňský most – Kampaň bikesharingové společnosti Rekola, která přistavila k Libeňskému mostu v lednu 2018 svá kola. Reagovala tak na rozhodnutí pražského magistrátu most uzavřít pro tramvajovou a automobilovou dopravu.

2.-3. Alza.cz – politická satira (králíci a diplomky) – Kampaň e-shopu Alza.cz, která reagovala na tvrzení některých politiků, že je na ně vedena kampaň. Odkazy k diplomce mířily k političce za hnutí ANO Taťánu Malou, která se po dlouhém váhání vzdala funkce ministryně spravedlnosti, když se provalilo, že opsala diplomovou práci.

2.-3. CZC.cz – kampaň Dvojky – Kampaň e-shopu CZC.cz, který ji postavil na sloganu, že je druhým největším internetovým obchodem v ČR. Vymezoval se tak proti Alza.cz, jedničce na trhu. Zároveň to CZC.cz vtipně využila ke komentování Alzy.

Kompletní výsledkovou listinu najdete na webu Lupa.cz.