Tato akce již proběhla. Podívejte se na připravované akce.

Program

9:00 - 9:15

Úvod, zahájení konference

Dalibor Z. Chvátal Dalibor Z. Chvátal

Šéfredaktor serveru Měšec.cz

Internet Info

Dalibor Z. Chvátal

Dalibor Z. Chvátal se po ukončení strojírenského studia postupně začal věnovat oblasti osobních financí a bankovnictví. Působil v dopravě, pojišťovnictví a v majetkoprávních oblastech. Od poloviny roku 2005 vedl finanční server FinExpert a jako zástupce šéfredaktora zároveň časopis Osobní finance. Je autorem řady článků a publikací o platebních kartách a osobních financích. Od roku 2007 je šéfredaktorem serveru Měšec.cz.

9:15 - 9:40

Jaké jsou výhody a nevýhody platebních karet?

V rámci vystoupení se zaměříme na vývoj a trendy na trhu bezhotovostního placení a jaké nástroje čekáme za 10-20 let. V kterých oblastech k inovacím dochází a bude docházet a co jsou faktory, které ho ovlivňují. Jak bude nový svět placení vypadat a jaké budou důsledky pro banky? Pohled zákazníka na karty a příležitosti a hrozby, které z toho pro banky vyplývají.

Tomáš Reytt Tomáš Reytt

Manažer v oddělení Poradenství pro Finanční sektor

PricewaterhouseCoopers Česká republika

Tomáš Reytt

Manažer v oddělení Poradenství pro Finanční sektor ve společnosti PwC. Tomáš Reytt má více než 13 let zkušeností v bankovním sektoru. Před nástupem do PwC pracoval na různých manažerských pozicích v jedné z největších bank působících na českém trhu a ve Stavební spořitelně, kde byl především zodpovědný za produktový a segmentový management, obchodní strategii, marketingovou komunikaci, řízení zákaznické zkušenosti, procesů a business development. Má zkušenosti s řízením řady projektů v oblasti Retail a SME strategií a transformací pro přední české, slovenské a zahraniční banky (Srbsko, Slovinsko, Bosna & Hercegovina). Tomáš získal titul MBA z Nottingham Trend University a je držitelem Six Sigma Green & Black Belt.

9:40 - 10:05

Češi a platební karty

Platební karty a další elektronické platební prostředky se pozvolna staly v České republice samozřejmostí, vyplývá z průzkumu, který připravily ve spolupráci SDRUŽENÍ ČESKÝCH SPOTŘEBITELŮ a výzkumná agentura PERFECT CROWD. S některými závěry průzkumu přednášející účastníky konference seznámí. 92 % dotázaných českých spotřebitelů ve věku do 60 let disponuje běžným účtem a 96 % vlastní alespoň jednu platební kartu, byť zdaleka ne každá karta je aktivně používána. Zhruba tři čtvrtiny respondentů také využívají služeb internetového bankovnictví. Přetrvává ovšem stále nedůvěra v bezpečnost některých prostředků. Přizpůsobení se bezkontaktním kartám je u nás ze strany spotřebitelů vysoké ...

Libor Dupal Libor Dupal

Předseda

Sdružení českých spotřebitelů

Libor Dupal

Libor Dupal absolvoval potravinářskou chemii a biotechnologii na Vysoké škole chemicko- technologické v Praze. Po více než 10 let je předsedou Sdružení českých spotřebitelů. Zastupuje spotřebitelské organizace v ANEC (koordinace „evropských“ spotřebitelů v normalizaci) a od roku 2013 je za ČR členem koordinační skupiny evropských spotřebitelů (European Consumers Coordinative Group) při DG SANCO. V České republice je členem řady pracovních a poradních skupin.

10:05 - 10:30

Alternativní metody bezhotovostní platby z pohledu platícího zákazníka

Přirozený nástup mobilních plateb, aneb kam karta nedosáhne a proč. Jakým způsobem formují mobilní technologie nové požadavky na bezhotovostní platební styk. Multifunkčnost jako klíč k rychlejšímu rozvoji.

Vladimír Plachý Vladimír Plachý

Jednatel společnosti

VLADIMÍR PLACHÝ

Vladimír Plachý

Je specialistou na marketing a komunikaci s dlouholetou praxí v komunikačních agenturách a publishingu, mimo jiné působil jako BU manažer divize Infotainment ve vydavatelství IDG poskytujícím informace z oblasti ITC. Několik let působil také na manažerské pozici v divizi korporátních platebních karet společnosti American Express. V současné době se věnuje rozvoji mobilních platebních řešení jako jednatel společnosti Direct Pay.

10:30 - 11:00

Coffee break

11:00 - 11:25

Je akceptace platebních karet pro banku výnosná?

V prezentaci se zaměříme na nákladovou strukturu služby akceptace platebních karet, tedy na náklady spojené s nákupem, instalací a servisem platebních terminálů. Dále se dozvíme, jak je to s náklady spojenými s autorizací a se zúčtováním platebních transakcí, včetně poplatků karetním asociacím.

Stanislav Šmolík Stanislav Šmolík

Obchodní ředitel kartového centra

Česká spořitelna

Stanislav Šmolík

Stanislav Šmolík působí v oblasti obchodu a marketingu již více než 16 let. Kariéru zahájil v Českém Telecomu, kde pracoval na obchodních a manažerských pozicích. Ještě než začal řídit prodej na kartovém centru České spořitelny, tak pracoval pro společnost Konica Minolta. Je absolventem VŠE a MBA programu na Sheffield Hallam University.

11:25 - 11:50

Platební karty z pohledu vydavatele

Vydávání vs. akceptace karet. Kdo na čem (ne)vydělává? Náklady a výnosy z pohledu vydavatele. Náklady na získání klienta, náklady na výrobu a vydání karty, náklady na transakce, náklady na infrastrukturu, dělení provizí a marží.

Milan Řezníček Milan Řezníček

Product management

CitiBank Europe

Milan Řezníček

Milan Řezníček, produktový manažer kreditních karet v Citibank. V oblasti platebních karet pracuje patnáct let. Zástupce Citibank ve Sdružení pro bankovní karty. Absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze.

11:50 - 12:15

Kolik stojí hotovost?

Cesta od Cash & Carry k multichannel konceptu. Jak se historicky dominantní role hotovosti vypořádává s nástupem bezhotovostních platebních nástrojů. Jaké platební prostředky preferují naši zákazníci a proč. Platební mix jako nástroj řízení nákladů za platební transakce.

Lenka Talavášek Lenka Talavášek

Head of treasury & finance

MAKRO Cash & Carry ČR

Lenka Talavášek

Lenka Talavášek je absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze, obor mezinárodní obchod a finanční management. Část života prožila v Německu a v USA a s těmito zeměmi spojila i svou dosavadní profesní kariéru. Ještě při studiích začala pracovat jako kreditní analytik pro americkou společnost Honeywell. V roce 2008 přešla do velkoobchodní společnosti MAKRO Cash & Carry ČR, která patří do německé skupiny METRO Group AG, jedné ze světových vedoucích prodejních společností. Zde od roku 2011 vede oddělení Treasury & Finance Projects a zodpovídá za rozvoj a implementaci platebních metod jak pro zákazníky v České republice, tak na Slovensku.

12:15 - 12:40

Zaplatí to zákazníci?

Porovnání nákladů na akceptaci karet a dalších platebních nástrojů v obchodech a e-shopech. Kdo získá a kdo ztratí na zavedení PSD a snížení Interchange Fee pro vydavatele karet? Zkušenosti z praxe v Austrálii, Španělsku a USA. Vliv na inovace platebních produktů, šíři akceptující obchodní sítě a platby malých částek.

Pavel Juřík Pavel Juřík

Global accounts director

Global Payments

Pavel Juřík

Ing. Pavel Juřík se věnuje sektoru platebních karet více než 20 let, jak na straně bank a finančních institucí (Komerční banka, HVB Bank, Home Credit International), tak na straně IT a consultingu (NESS Europe, GPE). Byl také dlouholetým předsedou SBK. Kromě obchodních a technických otázek platebních karet a mobilních plateb se věnuje i dopadům legislativy na kartový business. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze.

12:45 - 13:45

Oběd

13:45 - 14:30

Panelová diskuse - Nalijme si čistého vína

Jiří Beran Jiří Beran

Vedoucí oddělení Platební služby a tržní infrastruktura

Ministerstvo financí České republiky

Jiří Beran

Jiří Beran absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V současnosti pracuje na Ministerstvu financí jako vedoucí oddělení Platební služby a tržní infrastruktura. Dlouhodobě se věnuje zejména soukromoprávním aspektům platebního styku. Byl zodpovědný za transpozici směrnice o platebních službách a během českého předsednictví v Radě EU vedl tým vyjednávající novou směrnici o elektronických penězích a nařízení o přeshraničních platbách. Je členem několika pracovních skupin Rady EU v oblasti platební legislativy, Národního koordinačního výboru SEPA v ČR a rozkladové komise České národní banky.

Marcel Gajdoš Marcel Gajdoš

Country Manager pro Českou a Slovenskou republiku

Visa Europe Services Inc., organizační složka

Marcel Gajdoš

Country Manager společnosti Visa pro Českou republiku a Slovensko. Marcel Gajdoš působí na různých pozicích ve společnosti Visa od začátku roku 2006. Dříve zastával pozici Relationship Manager pro Českou republiku a Slovensko, jako i pozici Managera pro HSBC global.

Před svým příchodem do společnosti Visa působil v letech 2003 – 2006 jako Relationship Manager ve společnosti UniBank Slovakia a v období 2001 – 2003 v rámci customer service ve společnosti Well Fargo v USA. Marcel vystudoval VŠ management v Trenčíně a následně Univerzitu v Bratislavě. Získal také titul MBA.

Tomáš Hládek Tomáš Hládek

Vedoucí IT projektů

ČESKÁ BANKOVNÍ ASOCIACE

Tomáš Hládek

Pan Hládek byl dlouholetým zaměstnancem centrální banky (se zhruba roční přestávkou na počátku 90. let 20. století pracoval v SBČS a ČNB přes 30 let). Mezi roky 1992 - 2011 působil v různých řídicích funkcích v oblasti platebního styku, později i v oblasti peněžního oběhu. V závěru svého působení v ČNB zastával pozici poradce guvernéra. Pan Hládek byl po několik let členem odborných výborů Evropské centrální banky, podílel se na práci odborných komisí Bank for International Settlements při přípravě souboru pravidel a doporučení v oblasti platebního styku a zúčtování. Po mnoho let je externím poradcem Mezinárodního měnového fondu. V současné době je vedoucím IT projektů v České bankovní asociaci, kterou zastupuje i ve strukturách Evropské bankovní federace či v boardu Evropské platební rady (European Payments Council).

Miroslav Lukeš Miroslav Lukeš

Generální ředitel

Mastercard Europe

Miroslav Lukeš

Miroslav Lukeš je generálním ředitelem Mastercard pro Českou republiku, Rakousko a Slovensko. Financím a technologiím se věnuje přes 15 let. Do společnosti Mastercard přišel v roce 2011, před tím vedl šest let v McKinsey & Company projekty v oblasti finančních služeb, telekomunikací a hi-tech v Evropě a v USA, především v oblasti strategie, prodeje a marketingu. Pracoval také v GE Money Bank. Absolvoval prestižní program INSEAD MBA ve Francii. Promoval na magisterských programech European Joint Studies Programme a na Vysoké škole ekonomické v Praze v oborech financí a IT managementu.

Stanislav Šmolík Stanislav Šmolík

Obchodní ředitel kartového centra

Česká spořitelna

Stanislav Šmolík

Stanislav Šmolík působí v oblasti obchodu a marketingu již více než 16 let. Kariéru zahájil v Českém Telecomu, kde pracoval na obchodních a manažerských pozicích. Ještě než začal řídit prodej na kartovém centru České spořitelny, tak pracoval pro společnost Konica Minolta. Je absolventem VŠE a MBA programu na Sheffield Hallam University.

Lenka Talavášek Lenka Talavášek

Head of treasury & finance

MAKRO Cash & Carry ČR

Lenka Talavášek

Lenka Talavášek je absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze, obor mezinárodní obchod a finanční management. Část života prožila v Německu a v USA a s těmito zeměmi spojila i svou dosavadní profesní kariéru. Ještě při studiích začala pracovat jako kreditní analytik pro americkou společnost Honeywell. V roce 2008 přešla do velkoobchodní společnosti MAKRO Cash & Carry ČR, která patří do německé skupiny METRO Group AG, jedné ze světových vedoucích prodejních společností. Zde od roku 2011 vede oddělení Treasury & Finance Projects a zodpovídá za rozvoj a implementaci platebních metod jak pro zákazníky v České republice, tak na Slovensku.

Sirus Zafar Sirus Zafar

Manager of cards

Komerční banka

Sirus Zafar


Sirus Zafar has been working in cards for 13 years. He started his professional career at MUZO, a.s. in 1996 and he joined Komercni banka, member of Societe Generale group, in 2007. During the 13 year period, Sirus's managerial experience ranged from IT and operation through application development to business. Sirus was responsible for many key projects, e.g. development of the card acceptance network in the Czech Republic, migration to EMV cards, launching first M-commerce applications (ATM top-up and SMS top-up). Sirus is vice chairman of the Czech Bank Card Association and member of Visa Europe Processing Forum. He graduated from the Charles University of Prague with Mgr.

14:30 - 14:55

Evropa a svět vs. poplatky u karet

Dlouholetá snaha Evropské komise o snížení mezibankovních poplatků vyústila do konkrétních legislativních návrhů. Co tyto návrhy obsahují a jaký se dá předpokládat další vývoj v jejich schvalování z pohledu obsahu a času? Jaké jsou zkušenosti zemí, které poplatky již dříve zregulovaly? Jaké dopady může regulace mít pro kartový business u nás?

Marie Hešnaurová Marie Hešnaurová

Manažer portfolia karet

Česká spořitelna

Marie Hešnaurová

Ing. Marie Hešnaurová zastává pozici ředitelky odboru rozvoje platebních karet v České spořitelně. Platebními kartami se zabývá od r. 1992, v průběhu let pracovala na různých pozicích jak v oblasti acquiringu, tak v oblasti vydávání karet. Je členkou Výkonného výboru Sdružení pro platební karty a zastupuje české banky v pracovní skupině pro karty v Evropské platební radě v Bruselu.

14:55 - 15:20

Regulace jako cesta ke snížení cen a zvýšení konkurence?

Evropská komise prosazuje návrh nařízení, které může mít dalekosáhlé důsledky pro podobu a fungování kartového trhu, obchodníky a zákazníky. V příspěvku se dozvíme, jaké mohou být její konkrétní dopady. Jaká bude budoucí role acquira v ČR a jak se regulace projeví na přeshraničních transakcích? Povede regulace k větším možnostem platit kartou kdekoliv a tedy opravdu k evropskému trhu, nebo naopak k jeho fragmentaci? Zaniknou věrnostní programy a finanční bonusy? Jaké budou důsledky pro akceptační síť? A v neposlední řadě, co se stane s Českou republikou jakožto evropskou špičkou v inovacích u karet?

Katarína Kakalíková Katarína Kakalíková

Business leader public policy

Mastercard Europe

Katarína Kakalíková

Katarína Kakalíková působí ve společnosti MasterCard jako Business Leader Public Policy se zaměřením na Českou republiku, Slovensko, Německo, Rakousko a Švýcarsko. Ve společnosti působí od roku 2012. Regulaci na nejrůznejších úrovních se však v Bruselu věnuje dlouhodobě. 4 roky působila jako European Affairs Manager v Mouvement des Entreprises de France, předtím pracovala jako asistentka europoslance. Vystudovala Univerzitu Mateje Bela v Banskej Bystrici a University of Richmond.

15:20 - 15:40

Coffee break

15:40 - 16:05

Regulace jako pomoc bankám. Komu pomůže regulace? Regulace – výhody a nevýhody

V příspěvku se budeme bavit o regulaci a aktivitách Evropské komise a jejím vlivu na změny v bankovním sektoru. Taktéž zmíníme stanovisko společnosti Visa právě k návrhům Evropské komise. Získáme odpovědi na otázku, jak ovlivní mezibankovní poplatky český a slovenský trh a potenciál e-commerce v této souvislosti. Jako poslední zmíníme téma „akceptační síť a její vliv na užívání karet“.

Marcel Gajdoš Marcel Gajdoš

Country Manager pro Českou a Slovenskou republiku

Visa Europe Services Inc., organizační složka

Marcel Gajdoš

Country Manager společnosti Visa pro Českou republiku a Slovensko. Marcel Gajdoš působí na různých pozicích ve společnosti Visa od začátku roku 2006. Dříve zastával pozici Relationship Manager pro Českou republiku a Slovensko, jako i pozici Managera pro HSBC global.

Před svým příchodem do společnosti Visa působil v letech 2003 – 2006 jako Relationship Manager ve společnosti UniBank Slovakia a v období 2001 – 2003 v rámci customer service ve společnosti Well Fargo v USA. Marcel vystudoval VŠ management v Trenčíně a následně Univerzitu v Bratislavě. Získal také titul MBA.

16:05 - 16:30

Politika a právo v platebních kartách

Surcharging - poplatek za přijetí karty. Přeshraniční acquiring a jeho rizika pro český trh. Snížení limitu u odpovědnosti za neautorizované transakce.

Jiří Beran Jiří Beran

Vedoucí oddělení Platební služby a tržní infrastruktura

Ministerstvo financí České republiky

Jiří Beran

Jiří Beran absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V současnosti pracuje na Ministerstvu financí jako vedoucí oddělení Platební služby a tržní infrastruktura. Dlouhodobě se věnuje zejména soukromoprávním aspektům platebního styku. Byl zodpovědný za transpozici směrnice o platebních službách a během českého předsednictví v Radě EU vedl tým vyjednávající novou směrnici o elektronických penězích a nařízení o přeshraničních platbách. Je členem několika pracovních skupin Rady EU v oblasti platební legislativy, Národního koordinačního výboru SEPA v ČR a rozkladové komise České národní banky.

16:30 - 16:50

20 let platebních karet na domácím trhu

Přednáška nám ukáže souvislosti historického vývoje s aktuální strukturou trhu s platebními kartami. Dále se zaměří na progresi trhu a inovace, stejně tak na příležitosti a očekávání. Položí celou řadu otázek k zamyšlení.

Roman Kotlan Roman Kotlan

Vykonny reditel

Sdružení pro bankovní karty

Roman Kotlan

Ing. Roman Kotlán, výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty. V oblasti platebních karet působí více než 20 let, z toho 16 let působil v ČSOB na různých manažerských pozicích. Je absolventem VŠE Praha, všestranně podporuje oblast platebních karet na domácím trhu, více než 10 let organizuje mezinárodní konference CARDFORUM, vydává odborný magazín CARDMAG, produkuje edukativní a reklamní spoty z oblasti karet. Ve volném čase se věnuje sportu a podpoře umění.

16:50

Předpokládaný konec konference