Tato akce již proběhla. Podívejte se na připravované akce.

Program

Program

9:10 - 9:30

"Aktuální hrozby na českém internetu"

Pohled zevnitř. CSIRT.CZ, Computer Security Incident Response Team, je něco jako elitní jednotka rychlého nasazení. Jeho členka vám poví, jak to tam chodí a čím se zabývají.

Andrea Kropáčová Andrea Kropáčová

Zakládající člen

Andrea Kropáčová

Andrea Kropáčová je jedním ze zakládajících členů prvního oficiálně konstituovaného bezpečnostního týmu typu CSIRT v České republice (tým CESNET-CERTS, http://csirt.cesnet.cz/), který od roku 2003 operuje v prostředí sítě národního výzkumu CESNET2. Zkušenosti z vybudování tohoto akademického týmu uplatnila v letech 2007 – 2010 v rámci plnění grantu Ministerstva Vnitra ČR při budování modelového pracoviště CSIRT.CZ (http://www.csirt.cz), které bylo v prosinci roku 2010 Ministerstvem vnitra ČR prohlášeno za Národní CSIRT České republiky a od 1. ledna 2011 je provozováno sdružením CZ.NIC.

9:35 - 9:55

"Bezpečnostní hrozby blízké budoucnosti v České republice"

Nikdo rozumný nevěří, že letos bude konec světa. To ovšem neznamená, že svět je v pohodě. Bezpečnostní hrozby na internetu jsou součástí složitého klubka globálních rizik. Jak se týkají nás ve střední Evropě? Pořád ještě patříme k nejbezpečnějším místům na zeměkouli? Na to odpoví špičkový český odborník na bezpečnostní rizika.

Miloš Balabán Miloš Balabán

Vedoucí Střediska bezpečnostní politiky CESES

Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze

Miloš Balabán

Miloš Balabán je absolventem Institutu mezinárodních studií FSV UK, v současné době působí jako Vedoucí Střediska bezpečnostní politiky Centra pro sociální a ekonomické strategie FSV UK a je manažerem pojektu výzkumu vývoje a inovací "Trendy, rizika a scénáře bezpečnostního vývoje ve světě, Evropě a ČR - dopady na bezpečnostní politiku a bezpečnostní systém ČR". Byl vedoucím autorského kolektivu monografie "Kapitoly o bezpečnosti" (nakl. Karolinum 2007, 2010).

10:00 - 10:20

"Česká republika a kybernetická bezpečnost"

Co když se zhroutí některá z kritických infrastruktur? Jaké by byly první minuty, hodiny a dny bez elektřiny nebo bez internetu? Kde by nás to zasáhlo nejbolestněji, co všechno by dál přestalo fungovat?

Jaroslav Pejčoch Jaroslav Pejčoch

Předseda představenstva

T - SOFT a.s.

Jaroslav Pejčoch

Absolvent ČVUT v oboru slaboproudá elektrotechnologie, po absolvování v roce 1975 pracoval 16 let ve Výzkumném ústavu sdělovací techniky A.S. Popova zejména v oboru počítačové grafiky a automatizovaných návrhových systémů, postupně jako vedoucí sektoru návrhových systémů a ředitel divize IT. V roce 1991 spoluzakládal společnost T-SOFT s.r.o, kde po její transformaci na akciovou společnost působí ve funkci předsedy představenstva. Je zakládajícím členem české pobočky AFCEA (www.afcea.cz) a členem její rady ředitelů. Pracuje jako Vice-Chairman v Českém národním výboru pro odstraňování katastrof. Zastává rovněž vedoucí funkci v mezinárodní organizaci TIEMS (www.tiems.org). Jeho odborná činnost je zaměřena na počítačovou grafiku, informační logistiku, informační bezpečnost, systémy pro ochranu obyvatel a životního prostředí, interoperabilitu systémů, krizové řízení, ochranu kritické infrastruktury a další související otázky. Koníčky: Hudba (aktivní hráč na piano), horská turistika, fotografování.

10:25 - 10:45

Coffee break

10:45 - 11:05

"Svoboda internetu je iluze"

Kdo dnes reálně řídí internet, jaké zákony na něm platí, co to je SOPA, co to byl Stux, jaká je agenda „pirátských stran“, jaká je budoucnost copyrightu a soukromí?

Petr Koubský Petr Koubský

N media a.s

Petr Koubský

Vystudoval VŠCHT v Praze. Pracoval jako programátor, v letech 1990 – 2007 byl odborným novinářem zaměřeným na IT. Řídil časopisy Softwarové noviny a Inside. Od roku 2008 působí jako analytik a konzultant na volné noze. Externě přednáší na katedře informačních technologií pražské Vysoké školy ekonomické. Mezi jeho odborné zájmy patří sociologie a ekonomie informatiky, bezpečnost a mobilní technologie.